Vanemad hobused & nende heaolu

Updated: Feb 16, 2021

100 aastat tagasi, kui hobuseid kasutatati transpordis, taludes töödel jne, väga vähesed elasid oma kuldsete aastateni. On fakt, et mida varem hobune võeti töösse, seda kiiremini hobune ka läbi läks. Hobuse parimaks elueaks loeti tollel ajal 5 & 10 eluaasta vahelist perioodi. Üle kümne aastaseid hobuseid loeti juba vanadeks hobusteks. Selle ajaperioodi vältel kui hobused ei oleks nii varakult tööd alustanud, ei oleks ületöötanud ja oleks saanud head tervise hoidu ja õiget toitumist, oleks nad elanud vähemalt 35-30 aastaseks. Üldiselt loetakse seda juba üsna vanaks eaks hobustel. Kuigi hobuste loomulik elutsükkel ei ole muutunud, on hobuste eluiga pikem ja võib ulatuda isegi üle 25 aasta. Need hobused, kes võisid sada aastat tagasi olla "mahakantud" hobused, on tänapäeval tõenäoliselt hobused oma parimais aastais. Paljud jõudlushobused saavad küpseks tööks nn teismelise ajaks.


Mis on muutnud viimase 100 aasta jooksul? Esiteks, hobuste töökoormus on märkimisväärselt alanenud, sest enamus hobuseid on kasutusel siiski enda rõõmuks sh võistlemiseks mitte raskeks põllutööks vms. Kergem töökoormus ei pane sellist survet hobuse luustikule ja lihaskonnale ja kehal on rohkem aega taastuda stressirikastest perioodidest (mis võivad olla ka võistlused). Teiseks, teadmised hobuste toitmusest on muutunud ajaga paremaks. Viimaseks, parasiitide vastu on tõhusad vahendid ning kontroll nende üle on suhteliselt hea.


See, kas hobust saab lugeda eakaks, oleneb individuaalselt kõik konkreetsest hobusest.

Üldisemaid reegleid võiks olla see, et hobune 18-20 aastates võiks olla juba kuldsetele aastatele sisenev. Mõned hobused säilitavad suurepärast konditsiooni ja tervist selle hetkeni kuni neid on. Samas teiste tervis halveneb kiiremini või aeglasemini aja möödudes. Just vanusega kaasnevate füüsiliste muutuste pärast võivad vanemad hobused vajada spetsiaalseid kohandusi tervishoius, elukeskkonnas ja dieedi valimisel.


Vananemisega seotud muutused

Välja võiks tuua neli suuremat faktorit, mis negatiivselt mõjutavad vanema hobuse võimet säilitada hea tervis ja konditsioon: alanenud võime omastada toitaineid, kehvad hambad, keskkonna ja karja poolt tekkinud stress ja haigused.


Alanenud toiteainete omistamine

Just järjepidevate efektiivsete ussikuuride tegemisel on hobustel parem võimalus olla elujõus vanemas eas. Ussid võivad soolestikku kahjustada ja põhjustada kroonilisi limaskesta kahjustusi, mis siis omakorda hakkavad mõjutama toitainete imendumist organismi. Ussid organismis vähendavad toitainete imendumist, sest parasiidid hakkavad võitlema toitainete pärast. Ussikuur vanadel hobustel peab olema rutiinne ning oluline osa hobuse eest hoolitsemise kavas.


Lisaks parasiitidele, on ka teisi faktoreid, mis võivad olla vastutavad vähenenud toitainete omastamise eest seedetraktis. Soolestiku efektiivsus väheneb vanusega ja see teeb toitainete liikumise vereringesse läbi limaskesta pinna raskemaks. Uuringud on näidanud alanenud fosfori, vitamiinide ja proteiini omastamise vanemate hobuste seas.


Proteiini seedimine on üks probleeme vanematel hobustel, eriti nendel, kelle seedeelundkonnas esinevad parasiidikahjustused. Samas kui keha ei saa piisavad koguses proteiine, hakkab see proteiine võtma lihaskonna kudedest, et võimaldada proteiine eluks vajalikeks kehafunktsioonideks. Vähenenud seede võimega vanematele hobustele tuleks pakkuda kõrgema proteiinisisaldusega toite. Mitte kõik proteiiniallikad ei ole võrdsed, niisiis on proteiini kvaliteet samuti oluline. Sojaoad on suurepärane proteiiniallikas vanematele hobustele, sest sisaldab kõrgkvaliteedilist aminohapete koostist.